Odkurzone Poradniki

Odkurzacz bezworkowy

Jakie kryteria wyboru brać pod uwagę przy zakupie odkurzacza z plastikowym pojemnikiem na kurz i pyły? Co przemawia za sprzętem bezworkowym?

Jaki odkurzacz bezworkowy najlepiej wybrać? Poradnik z kryteriami zakupowymi oraz Ranking najchętniej wybieranych odkurzaczy wyposażonych w pojemnik na zanieczyszczenia.

Wygoda i komfort użytkowania obecnie produkowanych odkurzaczy systematycznie rośnie, chociażby ze względu na zastosowanie nowocześniejszych i lżejszych elementów konstrukcyjnych. Konsumenci doceniają przede wszystkim łatwość obsługi, kulturę pracy czy też dostępność zestawu ssawek, szczotek czy też dysz, co świadczy o wielofunkcyjności sprzętu.

Coraz większy udział w rynku odkurzaczy mają modele pozbawione worka, zamiast którego zastosowano wykonany zazwyczaj z tworzywa sztucznego pojemnik na zassany kurz, pyły i inne rodzaje zanieczyszczeń. Co zatem brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego sprzętu bezworkowego? Jakie kryteria są najważniejsze, aby wybrać możliwie jak najlepszy odkurzacz cyklonowy?

Publikacja zawiera m.in.:

 • aktualizowane na bieżąco rankingi najchętniej wybieranych odkurzaczy bezworkowych (na podstawie porównywarek cenowych),
 • porady, w tym kryteria wyboru i wskazówki, jakie parametry oraz wyposażenie dodatkowe uwzględniać, aby wybrać najlepszy możliwy odkurzacz bezworkowy.

Ranking odkurzaczy bezworkowych – kwiecień 2024

Poniżej znajduje się zestawienie najchętniej wybieranych odkurzaczy bezworkowych. Ranking na kwiecień 2024 jest aktualizowany każdego dnia.

Mamy nadzieję, że korzystając z zestawienia TOP10 oraz poniższego poradnika + Jak wybrać dobry odkurzacz bezworkowy? + pomożemy w wyborze najlepszego możliwego sprzętu.

Jak wybrać najlepszy możliwy odkurzacz bezworkowy?

Przyjrzyjmy się zatem bardzo istotnym kryteriom zakupowym, które pomogą wybrać dla nas dobry odkurzacz typu bezworkowego. Warto jeszcze przed wyborem konkretnego modelu zastanowić się nad jego przeznaczeniem, bo to ono w dużym stopniu definiuje – np. jakiej mocy powinien być odkurzacz? Jakie funkcje powinien posiadać? Jak duży pojemnik dobrać? Czy lepszy będzie model akumulatorowy?

Marka odkurzacza

 • Ten segment jest reprezentowany również przez największych producentów sprzętu AGD, takich jak chociażby Tefal, Bosch, Beko, Electrolux, Hoover, Clatronic, Severin, Sencor, Samsung, Philips oraz Karcher. Swoje propozycje mają również inne bardziej lub też mniej znane firmy. Wybór odpowiedniego producenta odkurzacza bezworkowego powinien być traktowany jako wskazówka, a nie cecha determinująca zakup – ważne jest jedynie, aby postawić na produkt wytwarzany przez markę z doświadczeniem na rynku, warto również zasięgnąć opinii w Internecie na temat konkretnego sprzętu, gdyż każda firma ma swoje mniej lub bardziej udane konstrukcje.
Powiązania:  Jaki odkurzacz kupić?

Moc jednostki napędowej i moc ssania

 • Zarówno moc silnika, jak i ssąca, w dużej mierze świadczą o wydajności samego sprzętu. Dzięki postępowi technologicznemu udało się ten parametr znacząco poprawić, w efekcie czego dzisiejsze odkurzacze bezworkowe mają z reguły dużo mniejszą moc od starszych modeli klasycznych, jednakże ich skuteczność czyszczenia podłóg czy też dywanów jest porównywalna, a w przypadku wielu konstrukcji nawet dużo lepsza.
 • Przy maksymalnej mocy ssania nasz odkurzacz cyklonowy może być głośny, dlatego z pewnością przyda się możliwość regulacji jej poziomu.
 • Jaką moc powinien mieć odkurzacz bezworkowy? Do tej kategorii zaliczane są również małe modele ręczne, których moc nie przekracza zazwyczaj 180 W – wystarczy ona na usunięcie brudu z tapicerski czy też sofy. Jeżeli natomiast poszukujemy głównego sprzętu do zastosowań domowych, wówczas taki odkurzacz powinien dysponować mocą silnika przynajmniej 700 W, a mocą ssania na poziomie co najmniej 300 W.

Emitowany poziom hałasu podczas pracy

 • Kultura pracy odkurzacza bezworkowego to ważne kryterium wyboru, które powinniśmy brać pod uwagę. Najczęściej oferowane są modele z poziomem hałasu między 76 a 80 dB, natomiast warto rozejrzeć się za modelami które schodzą poniżej poziomu 70 dB. Nie zawsze potrzebujemy maksymalnej mocy ssania odkurzacza, dlatego dzięki wyposażeniu odkurzacza w możliwość regulacji jej poziomu możemy obniżyć dodatkowo emitowany przez sprzęt hałas.

Zasilanie i zasięg pracy

 • Wśród odkurzaczy bezworkowych znajdują się zarówno modele zasilane energią elektryczną, jak i wykorzystujące do pracy wbudowany akumulator. Ograniczenia baterii dotyczą przede wszystkim jej pojemności oraz żywotności – przy pełnym naładowaniu możemy odkurzać z reguły przez okres co najwyżej 45-60 minut (często ten czas jest krótszy). Dochodzi jeszcze konieczność kilkugodzinnego ładowania akumulatora. Z kolei w przypadku odkurzaczy wyposażonych w przewód zasilający jesteśmy ograniczeni jego długością – do dużego domu powinien być on możliwie jak najdłuższy (najlepiej powyżej 10 metrów). Możemy oczywiście w przypadku posiadania krótkiego kabla posiłkować się dodatkowym przedłużaczem podczas pracy. Ciekawą alternatywą jest zakup odkurzaczy akumulatorowych, które mają możliwość zasilania elektrycznego z gniazdka.

Reprezentowane klasy odkurzacza i skuteczność filtracji

 • Niezależnie od tego, czy bierzemy pod uwagę klasę reemisji czy też klasę odkurzania różnych typów powierzchni, starajmy się wybrać możliwie jak najwyższą zgodnie z przeznaczeniem sprzętu. Najwyższą klasą, gwarantującą bardzo wysoką skuteczność pochłaniania zanieczyszczeń oraz szczelnego ich zatrzymania wewnątrz obudowy, jest oczywiście A.
 • Do wyboru w odkurzaczach cyklonowych mamy różne typy filtrów – alergicy z pewnością docenią sprzęt posiadający wodny system filtracji lub też filtr HEPA o wysokiej numeracji.
Powiązania:  Odkurzacz dla alergika

Rodzaje odkurzaczy bezworkowych

Istnieje kilka typów odkurzaczy cyklonowych, które różnią się konstrukcją, przeznaczeniem, czasem i kulturą pracy, jak również wydajnością i ceną. Są to m.in.:

 • małe odkurzacze ręczne – nazywane są często odkurzaczami samochodowymi, zasilane są najczęściej za pomocą akumulatora. Mają krótki czas pracy baterii, mniejszą moc, świetnie sprawdzą się w usuwaniu zabrudzeń z sofy czy też tapicerski samochodowej;
 • klasyczne odkurzacze bez worka – tradycyjne, wizualnie bardzo podobne do wersji workowych, sprawdzą się jako główny sprzęt do odkurzania;
 • pionowe odkurzacze cyklonowe – bardzo lekkie i wygodne, z wyglądu przypominają nieco mop, można spotkać także modele wyposażone z funkcję mycia na mokro;
 • roboty sprzątające – bardzo nowoczesne, mają niewielki pojemnik, posiadają stację dokującą z trybem automatycznego ładowania baterii, gdy będzie taka konieczność. Dobry odkurzacz automatyczny wymaga wyłożenia przynajmniej 1500 zł.

Wielkość pojemnika na kurz

 • Pojemniki w odkurzaczach cyklonowych są z reguły mniejsze niż w przypadku klasycznych worków. Do domowych zastosowań zbiornik na nieczystości nie powinien być mniejszy niż 1,5-2 litry, natomiast jego zaletą jest sztywność konstrukcyjna, co powoduje, że skuteczniej możemy upchnąć w nim procentowo więcej zassanego brudu niż w przypadku ograniczonych komorą worków. Odkurzacze automatyczne oraz ręczne mają z reguły pojemniki o mniejszych gabarytach – nie przekraczają one zwykle 0,7 litra.

Przydatne akcesoria oraz funkcje

Przydatne akcesoria do odkurzaczy cyklonowych

 • szczotki do dywanów i podłóg,
 • ssawki i szczotki wielofunkcyjne,
 • ssawki szczelinowe,
 • mały odkurzacz ręczny wmontowany w odkurzacz pionowy,
 • turboszczotki i elektroszczotki,
 • dysze po podłóg i dywanów,
 • zestaw rur ssących.

Przydatne funkcje odkurzaczy cyklonowych

 • regulowanie mocy ssania za pomocą pokrętła lub panelu sterowania,
 • funkcja czyszczenia na sucho i na mokro, przy zastosowaniu wymiennych elementów roboczych,
 • elektroniczny panel sterowania,
 • zwijarka przewodu elektrycznego,
 • odkurzacze automatyczne z funkcją samoczyszczenia pojemnika na nieczystości.

Ceny odkurzaczy bezworkowych

 • Segment odkurzaczy cyklonowych jest bogaty w konstrukcje zarówno bardzo tanie i budżetowe, jak i również z wyższej półki cenowej – kwota zakupu waha się od niecałych 200 zł do znacznie powyżej 2000 zł. Cena jest uzależniona nie tylko od jakości oraz wydajności sprzętu, ale również od jego typu. Z reguły najdroższą propozycją są roboty sprzątające, z w pełni zautomatyzowanym procesem czyszczenia. Przyzwoity odkurzacz bezworkowy możemy zakupić już za kwotę 350-400 zł, z kolei poszukując wydajniejszych i wielofunkcyjnych rozwiązań powinniśmy przeznaczyć na niego przynajmniej 700 zł.
Powiązania:  Cichy odkurzacz

Odkurzacz cyklonowy – plusy i minusy

Przyjrzyjmy się teraz mocnym stronom, jakie oferują nam nowoczesne odkurzacze cyklonowe. Co przemawia za ich zakupem?

+ Zalety odkurzaczy bezworkowych

 • nawet przy dużym zapełnieniu pojemnika zmianie nie ulega siła ssąca,
 • wygodne opróżnianie i demontaż pojemnika,
 • różnorodność funkcji oraz rozwiązań, w tym opcja zastosowania filtra wodnego czy też funkcja mopowania,
 • łatwo możemy kontrolować poziom zapełnienia pojemnika dzięki jego przeźroczystej konstrukcji,
 • różnorodność rodzajów odkurzaczy bezworkowych (ręczne, pionowe, klasyczne, roboty sprzątające itp.).

Każdy sprzęt posiada także swoje słabsze strony, które w dużej mierze są uwarunkowane niedopasowaniem do ich faktycznego przeznaczenia. Kiedy ich obsługa może przeszkadzać?

– Wady odkurzaczy bezworkowych

 • mniejsza pojemność zbiornika na kurz to konieczność częstszego opróżniania, które jest mniej higieniczne niż w przypadku wyrzucania worka,
 • wysoka cena – szczególnie pionowych modeli wielofunkcyjnych czy też robotów sprzątających,
 • są z reguły głośniejsze od odkurzaczy workowych.

Podsumowanie, czyli najważniejsze cechy odkurzacza bezworkowego

Coraz częściej wypierają one tradycyjne odkurzacze z workami, choć nie są idealne. Działanie ich opiera się na systemie cyklonu – siła odśrodkowa powoduje odwirowanie kurzu i brudu z obiegu powietrza i osadzanie go na dnie zbiornika.

Do zalet odkurzaczy bezworkowych z pewnością należy wygoda i komfort ich użytkowania – nie musimy martwić się o wymianę worków i ponosić dodatkowych kosztów, wystarczy opróżnić pojemnik z kurzu i zanieczyszczeń.

Jednak gorszej jakości odkurzacze bezworkowe mogą nie spełniać standardów, zwłaszcza jeśli mamy w domu alergika. Pojedynczy, niskiej klasy filtr, pojemnik o małej pojemności, zmuszający do częstego opróżniania, nieszczelne elementy obudowy sprawiające, że zebrany kurz powraca do powietrza, którym oddychamy mogą znacznie obniżyć komfort korzystania z tego urządzenia, a dla osób uczulonych stwarzać wręcz zagrożenie dla zdrowia. Jeśli więc decydujemy się na odkurzacz bezworkowy, zwróćmy uwagę na to, by był wyposażony w wielostopniowy system filtrów HEPA, zbiornik na zanieczyszczenia o sporej pojemności oraz posiadał dużą moc ssania niezależną od stopnia jego zapełnienia.

Odkurzacze bezworkowe mogą posiadać, oprócz standardowej funkcji zasysania zanieczyszczeń suchych, również funkcję odkurzania na mokro oraz funkcję prania dywanów, tkanin i tapicerki.

Nawet w przypadku odkurzacza bezworkowego wysokiej klasy musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu pojemnika cyklonowego oraz o czyszczeniu lub wymianie filtrów. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że urządzenie nie tylko pozostanie na długo sprawne i efektywne, ale także bezpieczne dla zdrowia.

Najchętniej wybierane odkurzacze bezworkowe – kwiecień 2024

Przypominamy poniżej najchętniej wybierane, w aktualnym na kwiecień 2024 rankingu TOP10, odkurzacze bezworkowe.

1 Opinia o “Odkurzacz bezworkowy
 1. Ja korzystam z odkurzacza bezworkowego Samsung SC4530 i jest to dobry odkurzacz za niewielkie pieniądze.
  Jedynymi wadami jakie zauważyłam, to zauważalny brak gumowych kółek oraz zderzaków po bokach, dla wygodnego użytkowania. Natomiast jeżeli chodzi o zalety, to moc jest wystarczająca, ma z tym problemu, jest mały i lekki i dość cichy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *