Odkurzone Poradniki

Odkurzacz do domu ze zwierzętami

Jaki typ sprzętu będzie najlepszy do takich zastosowań? Czym powinien się charakteryzować dobry odkurzacz do sierści zwierząt?

odkurzacz ręczny Bissell Pet Hair Eraser do sierści psa i kota

Każdy, kto dzieli swój dom z kotem, psem czy zwierzęciem futerkowym wie, że radość posiadania przyjaciela okupiona jest najczęściej wszechobecną sierścią, widoczną szczególnie na tapicerce mebli, dywanach i wykładzinach oraz na ubraniach.

Ta niedogodność staje się szczególnie uciążliwa w okresie wymiany zimowej okrywy włosowej zwierzęcia. I choć nie każdy rodzaj sierści jest równie trudny do usunięcia, dobry odkurzacz jest zakupem, do którego powinniśmy się zdecydowanie przyłożyć po przygarnięciu pod nasz dach zwierzaka.

Nasz poradnik podzieliliśmy na dwie części:

 • pierwsza to ranking najchętniej wybieranych domowych odkurzaczy do sierści zwierząt (na podstawie porównywarek cenowych),
 • druga część to poradnik zakupowy zawierający wskazówki, jakie parametry oraz wyposażenie dodatkowe uwzględniać, aby wybrać najlepszy możliwy odkurzacz do domu ze zwierzętami w tym przedziale cenowym.

Ranking odkurzaczy do domu ze zwierzętami – maj 2024

Poniżej znajduje się zestawienie najchętniej wybieranych domowych odkurzaczy do sierści zwierząt. Ranking na maj 2024 jest aktualizowany każdego dnia. Mamy nadzieję, że korzystając z zestawienia TOP10 oraz poniższego poradnika + Jak wybrać dobry odkurzacz do domu ze zwierzętami? + pomożemy w wyborze najlepszego możliwego sprzętu.

Jak wybrać najlepszy możliwy odkurzacz do domu ze zwierzętami?

Decydując się na zakup wydajnego odkurzacza na potrzeby sprawnego usuwania sierści psa lub kota powinniśmy przede wszystkim kluczowe kryteria, jakimi należy się kierować przy jego wyborze. Jakie są zatem istotne kwestie, które należy rozważyć? Są to przede wszystkim:

 • moc silnika oraz moc ssania odkurzacza,
 • kultura pracy urządzenia,
 • dostępne akcesoria oraz dodatki,
 • typ urządzenia,
 • zastosowany rodzaj filtra w odkurzaczu.
Powiązania:  Odkurzacz warsztatowy

Moc odkurzacza

 • Silniki dysponujące odpowiednią mocą pozwalają na skuteczniejsze usuwanie wszelkiego rodzaju zabrudzeń, dlatego warto zdecydować się na opcję możliwie jak najmocniejszego sprzętu. Na potrzeby usuwania sierści z dywanów oraz powierzchni twardych rekomendowane są odkurzacze z silnikiem co najmniej 700 W.
 • Oprócz samego silnika, bardzo istotną rolę (o ile nie istotniejszą) odgrywa moc ssania odkurzacza – na potrzeby pozbywania się sierści z domowych pomieszczeń powinna ona wynosić przynajmniej 300 W. Pożądaną funkcją jest oczywiście możliwość jej regulacji.

Kultura pracy odkurzacza

 • Cichy, a zarazem wydajny odkurzacz, to umiejętność dobrej korelacji pomiędzy jego mocą, a poziomem hałasu, jaki on emituje podczas pracy. Najcichsze są z reguły modele ręczne, z wbudowanym akumulatorem, jednak mają one małą moc, która z reguły nie wystarczy do skutecznego pozbywania się sierści np. z fotela czy dywanu. Wydajne i lepsze jakościowo odkurzacze workowe oraz bezworkowe potrafią zejść z poziomem hałasu poniżej 75 dB.

Dostępne akcesoria i dodatki do odkurzacza

 • Skuteczność usuwania zanieczyszczeń oraz zabrudzeń mogą zwiększyć dodatki i akcesoria dołączone do odkurzacza. Z pewnością docenimy obecność różnego rodzaju ssawki, turboszczotkę, ssawko-szczotkę, szczotkę itp.
 • Na potrzeby zbierania pozostałej sierści wykorzystujemy odkurzanie na sucho (sierść przy samych odkurzaniu na mokro zwija się w kłębki, co znacząco utrudnia jej usuwanie), natomiast po jego wykonaniu możliwość dodatkowego czyszczenia na mokro docenią szczególnie alergicy.

Typ odkurzacza

Spośród wielu rodzaju odkurzaczy możemy wybrać taki dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, który poradzi sobie z usuwanie sierści, nawet z dywanów materiałowych czy też sofy.

 • Tradycyjny odkurzacz poziomy – najczęściej wybierany, może występować z pojemnikiem lub workiem tekstylny czy też materiałowym. Cechuje się szerokim zakresem mocy ssania, ze względu na swój uniwersalny charakter świetnie sprawdzi się w różnorodnych domowych zastosowaniach. Pamiętajmy, aby wybrać taki z możliwie jak najlepszym filtrem zatrzymującym drobinki zanieczyszczeń podczas wydechu.
 • Odkurzacze pionowe – cenione przede wszystkim za swoją lekkość, często posiadają wmontowany dodatkowo mały akumulatorowy odkurzacz ręczny. Często są one pozbawione przewodu, a za sprawną pracę odpowiada wbudowana bateria, z reguły o mniejszej mocy w porównaniu do modeli zasilanych za pomocą kabla. Zajmują mniej miejsca, są praktyczniejsze i bardziej mobilne w użyciu.
 • Odkurzacze automatyczne – roboty sprzątające to spore udogodnienie, jednak w przypadku chęcią usuwania większych zabrudzeń w postaci sierści psa lub kota warto traktować go jako ułatwienie i wspomaganie dla tradycyjnego odkurzacza.
Powiązania:  Odkurzacz ogrodowy

Rodzaj zastosowanego filtra wlotowego i wylotowego

 • W tym przypadku dobrej jakości odkurzacze wyposaża się w filtr HEPA, wykonany z włókna szklanego, cechujący się bardzo wysoką skutecznością w wyłapywaniu zanieczyszczeń – w zależności od zastosowanego typu jego skuteczność waha się od 95 do nawet powyżej 99%. Im wyższa numeracja filtra HEPA, tym z wydajniejszą wersją mamy do czynienia.
 • Znacznie mniejszą skuteczność w wyłapywaniu zanieczyszczeń wykazują filtry EPA, tekstylne oraz papierowe. Z kolei w odkurzaczach wodnych stosowane są wersje piankowe lub gąbkowe.

Podsumowanie, czyli jaki domowy odkurzacz do sierści zwierząt?

 • Odkurzacz odpowiedni dla właścicieli zwierząt z sierścią powinien charakteryzować się przede wszystkim dużą mocą ssania – to podstawowy warunek, by nagromadzona sierść została usunięta dokładnie ze wszystkich powierzchni. Pamiętajmy, że o mocy ssania nie decyduje silnik odkurzacza, lecz stosunek ciśnienia powietrza do natężenia jego przepływu; dla posiadaczy zwierząt moc powinna wynosić od 300 do nawet 500 W.
 • Ważna jest też wydajna końcówka ssąca. Urządzenie powinno być wyposażone również w obrotową turboszczotkę, która ułatwi usuwanie wtartej lub wkłutej w dywany i wykładziny, a nawet w tapicerkę mebli sierści. Niektóre odkurzacze mają dodatkową funkcję usuwania włosów z ubrań.
 • Obowiązkowo zwróćmy uwagę na wysokiej jakości filtry – w przypadku sprzątania zwierzęciej sierści dokładna filtracja to element szczególnie istotny, pozwalający uniknąć wydostawaniu się włosków i fragmentów naskórka wraz z alergenami z powrotem do powietrza. Z tego powodu zalecane są urządzenia antyalergiczne (nawet jeśli żaden z domowników nie jest uczulony) – mają one najlepszy, wielostopniowy system filtracji z filtrem HEPA klasy powyżej 12 lub najwyższej jakości filtrem absolutnym klasy ULPA. Dobrym wyjściem jest też odkurzacz z filtrem wodnym, w którym wessane zanieczyszczenia są „unieszkodliwiane” przez wodę, lecz i on powinien być wyposażony w wysokiej klasy filtr HEPA.
Powiązania:  Cichy odkurzacz

Najchętniej wybierane odkurzacze do domu ze zwierzętami – maj 2024

Przypominamy poniżej najchętniej wybierane, w aktualnym na maj 2024 rankingu TOP10, odkurzacze do domu ze zwierzętami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *