Odkurzone Poradniki

Cichy odkurzacz

Jakiego sprzętu możemy się spodziewać kierując się jego kulturą pracy? Czy cicho pracujący odkurzacz może mieć dobrą wydajność?

Jaki cichy odkurzacz wybrać? Który typ będzie najlepszy? Poradnik zakupowy i Ranking odkurzaczy o wysokiej kulturze pracy.

Sprzątanie mieszkania za pomocą odkurzacza kojarzy nam z dyskomfortem nie tylko ze względu na podejmowany wysiłek i odczuwalne bóle pleców, ale także z uwagi na nieprzyjemny dźwięk tradycyjnie wydawany przez to urządzenie. Dopiero od jakiegoś czasu producenci zaczęli dbać o nasze uszy (i nerwy), oferując nam coraz cichsze odkurzacze.

Publikacja zawiera m.in.:

 • aktualizowane na bieżąco rankingi najchętniej wybieranych odkurzaczy o niskim poziomie hałasu (na podstawie porównywarek cenowych),
 • porady, w tym kryteria wyboru i wskazówki, jakie parametry oraz wyposażenie dodatkowe uwzględniać, aby wybrać najlepszy możliwy cichy odkurzacz.

Ranking cichych odkurzaczy – maj 2024

Poniżej znajduje się zestawienie najchętniej wybieranych odkurzaczy o wysokiej kulturze pracy. Ranking na maj 2024 jest aktualizowany każdego dnia.

Mamy nadzieję, że korzystając z zestawienia TOP10 oraz poniższego poradnika + Jak wybrać dobry cichy odkurzacz? + pomożemy w wyborze najlepszego możliwego sprzętu.

Jak wybrać najlepszy możliwy cichy odkurzacz?

Poszukując odkurzacza o niskim poziomie hałasu musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że różne rodzaje tego sprzętu mogą cechować się mocno zróżnicowaną kulturą pracy. Chcąc wybrać możliwie jak najcichszy model powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad jego przeznaczeniem, aby móc na pierwszym etapie zawęzić krąg poszukiwań.

W dalszej części tej sekcji dokonamy krótkiej charakterystyki poszczególnych typów odkurzaczy i zweryfikujemy, jaki poziom hałasu emitują poszczególne grupy sprzętu. Wyróżniamy zatem:

 • odkurzacze workowe,
 • odkurzacze bezworkowe,
 • odkurzacze akumulatorowe – m.in. ręczne i pionowe,
 • odkurzacze zasilane przewodem elektrycznym – m.in. centralne, warsztatowe i przemysłowe, tradycyjne, pionowe itp.,
 • roboty sprzątające.

Cichy odkurzacz workowy

Tradycyjne odkurzacze wyposażone w worki wykonane z różnych materiałów posiadają często solidną i szczelną konstrukcję, co znacząco pochłania drgania i przyczynia się do osiągania wyższej kultury pracy. Efekt jest taki, że wśród tej grupy spokojnie możemy znaleźć propozycje cichego sprzętu emitującego znacznie poniżej 65 dB, a nawet mniej niż 60 dB w przypadku tych najcichszych. Dzięki możliwości regulacji mocy ssania możemy w pewien sposób ingerować w kulturę pracy urządzenia, co szczególnie przyda się w przypadku tych wydajniejszych, ale głośniejszych modeli.

TOP5 Ciche Odkurzacze workowe – maj 2024

Przypominamy poniżej najchętniej wybierane, w aktualnym na maj 2024 rankingu TOP5, odkurzacze workowe o bardzo niskim poziomie hałasu.

Cichy odkurzacz bezworkowy

Wyposażone w pojemnik na kurz zamiast worka odkurzacze nie posiadają z reguły tak szczelnej obudowy, co skutkuje często wyższym poziomem hałasu przez nie emitowanym. Do grupy bardzo cichych odkurzaczy bezworkowych można zaliczyć te, których głośność w czasie pracy nie przekracza 70 dB. Trudno natomiast będzie znaleźć nam sprzęt pracujący na pełnych obrotach i zachowujący wysoką kulturę pracy przy poziomie hałasu poniżej 65 dB.

Cichy odkurzacz akumulatorowy

Bardzo wygodny sprzęt, który ze względu na brak zasilania energią elektryczną charakteryzuje się krótszym czasem pracy. W tym sektorze mamy do dyspozycji wersje ręczne (mały odkurzacz do tapicerki, sofy, zakamarków) i pionowe (mogą z powodzeniem zastąpić tradycyjne odkurzacze, są od nich lżejsze). Brak szczelnej osłony na jednostkę napędową sprawia, że takiej konstrukcji znacznie trudniej jest wytłumić jej pracę, co przekłada się na wyższy poziom hałasu. Bardzo cichy odkurzacz wyposażony w akumulator to taki, który w czasie sprzątania jest w stanie emitować maksymalnie w granicach 75 dB. Z kolei te najcichsze modele bateryjne pracują na poziomie oscylującym wokół granicy 70 dB.

Cichy odkurzacz z zasilaniem sieciowym

Odkurzacze wyposażone w przewód elektryczny podłączany do gniazdka 230V stanowią większość tego segmentu. Wśród tej grupy występują zarówno modele workowe, jak i bezworkowe, o różnej konstrukcji oraz przeznaczeniu, jak również i specjalistyczne odkurzacze warsztatowe i centralne. Jeżeli poszukujemy możliwie jak najcichszego odkurzacza wykorzystującego zasilanie z sieci, wówczas nasz wybór powinien paść na sprzęt dysponujący workiem – w jego przypadku spokojnie znajdziemy propozycje pracujące z maksymalnym hałasem znacznie poniżej 65 dB.

Cichy robot sprzątający

Bardzo nowoczesne odkurzacze automatyczne to bezobsługowy sprzęt, który znajduje coraz większe grono odbiorców. Wygoda obsługi, możliwość programowania i wyznaczania trasy, tworzenie map pomieszczeń z poziomu panelu sterowania, a także wysoka kultura pracy – to główne mocne strony tego typu odkurzaczy. W przypadku robotów sprzątających te głosniejsze propozycje rzadko kiedy emitują hałas na poziomie powyżej 70 dB, natomiast cichy odkurzacz automatyczny schodzi poniżej 65 dB, a najcichsi przedstawiciele – nawet poniżej 60 dB.

TOP5 Ciche Roboty sprzątające – maj 2024

Przypominamy poniżej najchętniej wybierane, w aktualnym na maj 2024 rankingu TOP5, odkurzacze automatyczne o bardzo niskim poziomie hałasu.

Poziom hałasu to nie wszystko, czyli inne ważne kryteria

Kultura pracy jest ważnym czynnikiem wyboru odpowiedniego odkurzacza, jednak należy pamiętać, że nie jedynym. W powyższych częściach przedstawiliśmy najczęściej klasyfikowane typy tego rodzaju sprzętu i poziom hałasu, jaki z reguły emitują. Powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się nad jego zastosowaniem i pod tym kątem rozpatrywać najlepszy dla nas model. Jakie zatem parametry oraz informacje brać jeszcze pod uwagę przy wyborze dobrego cichego odkurzacza?

 • Waga sprzętu – jest determinowana przede wszystkim jego gabarytami, przeznaczeniem oraz typem. Najlżejsze są oczywiście małe wersje ręczne, lekki i cichy odkurzacz pionowy sprawdzi się jako główny sprzęt w naszym domu;
 • Moc sprzętu – dotyczy to zarówno mocy silnika, jak i mocy ssącej – poszukując wydajnego i cichego odkurzacza warto wybierać możliwie jak najwyższą w danym segmencie;
 • System filtrowania zanieczyszczeń – dobry i cichy odkurzacz powinien mieć zastosowane wielowarstwowe filtry, które skutecznie wyłapią zanieczyszczenia w postaci kurzu czy też pyłów z otoczenia. Rekomendowane są głównie filtry HEPA najnowszej generacji, bardzo skuteczne są także filtry wodne;
 • Dodatkowe akcesoria – podczas regularnego odkurzania przydadzą się różnego rodzaju ssawki, szczotki, turbo- i elektroszczotki, a w przypadku sprzętu z funkcją mopowania także i wymienne dysze;
 • Stopień reemisji kurzu i pyłów – obecnie najwyższe oznaczenie to A, a najniższa G. Klasa określa skuteczność, jaką wykazuje się dany odkurzacz w pochłanianiu zanieczyszczeń;
 • Skuteczność czyszczenia podłóg twardych oraz dywanów – są to klasy oznaczane w specyfikacji technicznych odkurzacza z reguły osobno. Największą skuteczność maj sprzęt o klasach A, a najniższą – klasy G;
 • Wielkość zbiornika na zanieczyszczenia – worki z reguły oferują większą pojemność, natomiast pojemniki wygodniej opróżnia się z nagromadzonego brudu. Do domowych zastosowań warto wybrać możliwie jak największy worek (najlepiej tekstylny) lub zbiornik;
 • System czyszczenia – standard to oczywiście sprzątanie powierzchni na sucho, warto jednak przyjrzeć się odkurzaczom oferującym również i funkcję prania na mokro. Pozwoli to jeszcze skuteczniej wyczyścić różnorodne powierzchnie, w tym także i dywany czy tapicerka;
 • Obsługa – osobom, które nie lubią sprzątania, z pewnością przypadną do gustu odkurzacze automatyczne. Łatwo je zaprogramować, są praktycznie bezobsługowe, nam pozostaje jedynie od czasu do czasu kontrolowanie postępu ich pracy. Pozostałe typy wymagają naszej obsługi;
 • Oferowane funkcje dodatkowe – są uzależnione od typu sprzętu. Mogą to być np. dodatkowe podświetlenia, funkcja zbierania wody, odświeżanie dywanu lub tapicerki, funkcja prania i mopowania, czyszczenie parą, sterowanie elektroniczne. Najwięcej możliwości zaprogramowania trybu pracy zapewniają oczywiście odkurzacze akumulatorowe;
 • Rodzaj zasilania – możemy wybrać zarówno odkurzacz akumulatorowy, jak i zasilany sieciowo. Wersje bateryjne z reguły są słabsze, pracują krócej, a także emitują wyższy poziom hałasu ze względu na brak osłon dla jednostki napędowej, które mogłyby tłumić drgania i wyciszać pracę;
 • Cena – bardzo cichy odkurzacz nie musi być przesadnie drogi, dlatego dysponując ograniczonym budżetem warto zainteresować się przede wszystkim modelami workowymi. Do domowych zastosowań najdroższym wydatkiem będą rzecz jasna roboty sprzątające.
Powiązania:  Odkurzacz ogrodowy

Podsumowanie, czyli jaki odkurzacz najcichszy?

Generalnie do klasy cichych odkurzaczy należą sprzęty emitujące dźwięk poniżej 70 decybeli. Obecnie na rynku dostępne są już urządzenia generujące dźwięk rzędu 61-65 db(A) w zależności od mocy. Oznacza to, że używając tego urządzenia możemy swobodnie rozmawiać z domownikami lub przez telefon, słuchać muzyki czy oglądać film. Tego typu odkurzacze cieszą zwłaszcza rodziców małych dzieci, właścicieli wrażliwych na dźwięk zwierząt i zwolenników sprzątania w „dziwnych” (np. późnowieczornych czy wręcz nocnych) godzinach.

Projektanci nowoczesnych ultracichych odkurzaczy zwrócili uwagę nie tylko na redukcję poziomu dźwięku, ale również skupili się na dostrojeniu wysokości i barwy dźwięku do przeciętnych ludzkich upodobań, określanych na podstawie badań. W efekcie możemy już używać urządzeń o mocy silnika nawet ponad 2000 W przy śpiącym dziecku, pracujących czy uczących się domownikach lub nerwowych sąsiadach w środku nocy.

Najchętniej wybierane ciche odkurzacze – maj 2024

Przypominamy poniżej najchętniej wybierane, w aktualnym na maj 2024 rankingu TOP10, odkurzacze o niskim poziomie hałasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *