Odkurzone Poradniki

Odkurzacz dla alergika

Jaki sprzęt bedzie dobry dla osoby cierpiącej na alergię na kurz i pyły? Który odkurzacz najlepiej wybrać?

Jaki odkurzacz dla alergika najlepszy? Poradnik i Ranking rekomendowanych alergikom odkurzaczy różnego typu.

Osoby uczulone na kurz i roztocza muszą szczególnie dbać o zachowanie idealnej czystości w swoim otoczeniu. Antyalergiczne pościele, kosmetyki i detergenty to obowiązkowe wyposażenie alergika, ale tym, co najważniejsze, by cieszyć się dobrym samopoczuciem na co dzień, jest idealna czystość najbliższego otoczenia. Wybór odkurzacza jest więc w przypadku alergika szczególnie istotny.

Artykuł zawiera:

 • pierwszą część, gdzie zawarliśmy ranking najchętniej wybieranych odkurzaczy dla alergików (na podstawie porównywarek cenowych),
 • drugą część zawierającą porady i wskazówki, jakie parametry oraz wyposażenie dodatkowe uwzględniać, aby wybrać najlepszy możliwy odkurzacz dla alergika.

Ranking odkurzaczy dla alergików – maj 2024

Poniżej znajduje się zestawienie najchętniej wybieranych odkurzaczy dedykowanych alergikom. Ranking na maj 2024 jest aktualizowany każdego dnia.

Mamy nadzieję, że korzystając z zestawienia TOP10 oraz poniższego poradnika + Jak wybrać dobry odkurzacz dla alergika? + pomożemy w wyborze najlepszego możliwego sprzętu.

Jak wybrać najlepszy możliwy odkurzacz dla alergika?

Na rynku odkurzaczy przeznaczonych dla osób cierpiących na alergię przede wszystkim dominują konstrukcje zasilane elektrycznie, za pomocą przewodu podłączanego do gniazdka 230 V. Zdecydowanie mniejszą grupę stanowią modele bezprzewodowe, wykorzystujące energię z dedykowanego akumulatora.

Różnice w odkurzaczach dla alergika mogą dotyczyć także samym gabarytów – klasyczne i tradycyjne są z reguły najcięższe (pomijając oczywiście odkurzacze warsztatowe, centralne czy też o zastosowaniu przemysłowym), na drugim biegunie są natomiast małe odkurzacze ręczne, świetnie sprawdzające się przy czyszczeniu tapicerski samochodowej czy też zakamarków. Coraz większą popularnością cieszą się natomiast lżejsze od tradycyjnych domowych odkurzaczy wersje pionowe, które mogą spełniać funkcję nie tylko odkurzacza, ale również i mopa (w przypadku posiadania funkcji prania).

Nie bez przyczyny osoby cierpiące na alergię powinny rozważyć także kilka poniższych kwestii:

 • Typu pojemnika w samym odkurzaczu – czy ma to być model workowy czy też bezworkowy? A może wybór ma paść na robot sprzątający?
 • Jaka powinna być moc sprzętu i system filtracji?
 • Jakie klasy skuteczności reprezentuje rozpatrywany przez nas sprzęt?
 • Czy dobry sprzęt musi być głośny?
 • Jakie funkcje oraz akcesoria będą szczególnie przydatne?

Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania związane z zakupem możliwie jak najlepszego odkurzacza dla alergika.

Jaki odkurzacz bez worka dla alergika?

Odkurzacze wyposażone w opróżniany pojemnik z tworzywa sztucznego zamiast klasycznego worka są coraz chętniej wybierane przez konsumentów. Można je łatwo zdemontować, opróżnienie nie sprawia praktycznie żadnych trudności. Z reguły tego rodzaju zbiorniki mają mniejszą pojemność w porównaniu do klasycznych worków, co w przypadku sprzątania dużych powierzchni może spowodować konieczność częstszego pozbywania się z niego zanieczyszczeń.

Pojemnik na odpady, kurz i pyły z reguły jest montowany w przedniej części odkurzacza. Pod względem akcesoriów dołączanych do zestawu odkurzacze bezworkowe wykazują praktycznie te same cechy, jak w przypadku odkurzaczy workowych.

+ Alergicy docenią odkurzacze bezworkowe za:

 • siła ssania jest taka sama niezależnie od stopnia zapełnienia pojemnika,
 • nie musimy kupować worka, pojemnik wystarczy tylko opróżnić w momencie jego zapełnienia,
 • przeźroczysta konstrukcja pojemnika ułatwia kontrolowanie poziomu jego zajętości, jak również sprawdzić, czy przypadkiem nasz odkurzacz nie wciągnął cennych drobiazgów,
 • pojemnik wykazuje większą efektywność możliwej maksymalnej ilości zebranych zanieczyszczeń w stosunku do uzyskiwanej pojemności, ze względu na swoją sztywną konstrukcję,
 • łatwość montażu i demontażu pojemnika.
Powiązania:  Odkurzacz do domu ze zwierzętami

– Co może alergikom przeszkadzać w odkurzaczach bezworkowych?

 • opróżnianie samego pojemnika co prawda jest łatwe, jednak konieczność jego otworzenia powoduje, że nie jest to rozwiązanie należące do najbardziej higienicznych,
 • dobrej klasy odkurzacze bezworkowe są z reguły droższe w porównaniu z klasycznymi modelami workowymi,
 • kultura pracy z reguły jest niższa niż w przypadku wersji z workiem.

TOP5 Odkurzacze bezworkowe dla alergików – maj 2024

Przypominamy poniżej najchętniej wybierane, w aktualnym na maj 2024 rankingu TOP5, odkurzacze bezworkowe dla alergika.

Jaki odkurzacz z funkcją prania dla alergika?

Konieczność skutecznego sprzątania przestrzeni domowej wymaga nie tylko odkurzania na sucho, ale również i czyszczenia na mokro. Z tego właśnie względu warto zainteresować się odkurzaczami wielofunkcyjnymi, które mając w zestawie różnorodne akcesoria w postaci ssawek, szczotek czy też dyszy w łatwy sposób poradzą sobie z zabrudzeniami różnego typu.

Odkurzacze z funkcją prania dzięki takim możliwościom są coraz chętniej wybierane także na potrzeby domowych zastosowań. Przy wyborze konkretnego modelu warto zwracać uwagę na łatwość montażu oraz demontażu elementów roboczych – w zależności od tego, czy decydujemy się na odkurzanie na sucho czy też sprzątanie na mokro (funkcja mopowania).

+ Alergicy docenią odkurzacze piorące za:

 • sprawdzi się przy czyszczeniu nie tylko dywanów, ale sprzątaniu różnorodnych typów podłogi,
 • funkcja odkurzania na sucho i mokro, przy zastosowaniu odpowiednich końcówek,
 • dzięki funkcji prania tego typu odkurzacze mogą poradzić sobie z reguły nawet z mocno zaschniętymi zabrudzeniami,
 • dokładnie czyszczą powierzchnie dywanów z roztoczy oraz drobnoustrojów.

– Co może alergikom przeszkadzać w odkurzaczach piorących?

 • odkurzacze piorące są z reguły cięższe, alternatywą może być zakup wersji pionowej wyposażonej w funkcję mopowania,
 • wyższa cena zakupu w porównaniu do klasycznych odkurzaczy,
 • konieczność opróżniania zbiornika z detergentu po każdym myciu podłogi czy też dywanu, jak również stosowania zalecanych typów środków czyszczących.

TOP5 Odkurzacze piorące dla alergików – maj 2024

Przypominamy poniżej najchętniej wybierane, w aktualnym na maj 2024 rankingu TOP5, odkurzacze dla alergika z funkcją prania.

Jaki robot sprzątający dla alergika?

Odkurzacze automatyczne coraz częściej są kupowane także na naszym rynku. Są one praktycznie bezobsługowe, zaprogramowanie trasy oraz mapowanie przestrzeni odbywa się przy wykorzystaniu systemu czujników, sensorów czy też kamer. Obecnie można znaleźć propozycje w różnych przedziałach cenowych, chociaż na najprostsze i tak trzeba wydać przynajmniej kilka razy tyle niż w przypadku tanich klasycznych odkurzaczy workowych.

To propozycja dla alergików, którzy chcąc uniknąć kontaktu z drobnoustrojami oraz kurzem czy też pyłami mają w planach np. odkurzyć mieszkanie w czasie ich pobytu w pracy lub na zakupach.

+ Alergicy docenią roboty sprzątające za:

 • wysoka kultura pracy,
 • łatwość obsługi planowania i sterowania wyborem trasy,
 • w pełni automatyczna praca,
 • możliwość czyszczenia na mokro (w niektórych odkurzaczach automatycznych),
 • wielość zastosowanych wbudowanych funkcji,
 • możliwość automatycznego opróżniania pojemnika (w niektórych modelach),
 • automatyczne ładowanie akumulatora dzięki stacji dokującej,
 • bardzo dobra wydajność w stosunku do zużytego prądu,
 • możliwość automatycznego pobierania aktualizacji oprogramowania przy wykorzystaniu łączności bezprzewodowej,
 • system kamer i czujników programujących trasę.
Powiązania:  Odkurzacz ogrodowy

– Co może alergikom przeszkadzać w robotach sprzątających?

 • wysoka cena zakupu – dobre odkurzacze automatyczne wymagają wyłożenia przynajmniej ponad 1000 zł,
 • najtańsze modele niskiej jakości nie radzą sobie z większymi zabrudzeniami (bardziej zamiatają, niż zasysają zanieczyszczenia).

TOP5 Roboty sprzątające – maj 2024

Przypominamy poniżej najchętniej wybierane, w aktualnym na maj 2024 rankingu TOP5, odkurzacze automatyczne.

Klasy odkurzacza

 • Klasa reemisji kurzu – alergicy powinni zwracać szczególną uwagę na ten aspekt. Oznaczenie to informuje na nie tylko o skuteczności pochłaniania kurzu z otoczenia przez wlot odkurzacza, ale również drobinki zanieczyszczeń, które mogą wydostać się na zewnątrz z powodu występowania mikroszczelin w sprzęcie. Klasy reemisji posiadają oznaczenie od A do G, gdzie klasa A posiada najwyższą skuteczność i tym samym najlepsze właściwości antyalergiczne;
 • Klasa odkurzania dywanów i podłóg – są to parametry podawane oddzielnie dla podłóg twardych oraz dywanów. W przypadku tych pierwszych, zgodnie z wymogami, musi ona być na poziomie przynajmniej 95% pochłaniania zanieczyszczeń, natomiast w przypadku dywanów – co najmniej 75%. Klasy posiadają oczywiście oznaczenie od A do G, gdzie A są to sprzęty wykazujące się bardzo wysoką szczelnością elementów konstrukcyjnych oraz skutecznością pochłaniania zanieczyszczeń.

Kultura pracy sprzętu

 • Emitowany przez sprzęt poziom hałasu odgrywa bardzo istotną rolę w kontekście użytkowania odkurzacza w warunkach domowych. Nie jest to oczywiście kryterium, które odgrywa kluczową rolę w kontekście wyboru najlepszego możliwego sprzętu dla alergika, jednak warto go brać pod uwagę. Przede wszystkim wyższą kulturą pracy mogą się pochwalić z reguły wersje workowe, natomiast jeżeli jest to możliwe, starajmy się wybrać odkurzacz emitujący hałas na poziomie poniżej 65 dB przy maksymalnej mocy ssącej.

Moc urządzenia i jej regulacja

 • Wydajna praca odkurzacza wymaga odpowiedniej mocy nie tylko samego silnika, ale także i mocy ssącej. Im te parametry są wyższe, tym skuteczniej poradzimy sobie z zanieczyszczeniami. Z reguły bardzo mocne modele pracujące na maksymalnych obrotach cechują się wysokim poziomem głośności, dlatego przydatnym rozwiązaniem będzie odkurzacz wyposażony w regulowanie mocy ssania – nie zawsze bowiem konieczne jest korzystanie z najwyższych parametrów sprzętu (chociażby w przypadku odkurzania powierzchni wykonanej z paneli podłogowych).

Pojemność worka/pojemnika

 • Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup wersji workowej czy też bezworkowej odkurzacza, kwestię pojemności zbiornika na kurz i pyły powinniśmy dopasować indywidualnie. Pamiętajmy, że ze względu na swoją konstrukcję wersje z plastikowym pojemnikiem są z reguły mniejsze, chociaż ich sztywna konstrukcja ma lepszy wskaźnik zbieranej łącznej maksymalnej masy zanieczyszczeń w stosunku do nominalnej pojemności zbiornika (worki ze względu na ograniczenia komory z reguły nie mogą być zapełnianie do maksymalnej pojemności). W warunkach domowych warto wybrać odkurzacz z pojemnikiem lub workiem przynajmniej 2-litrowym.
Powiązania:  Odkurzacz wodny

Zasilanie odkurzacza i zasięg pracy

 • Możliwości poszczególnych typów odkurzaczy bywają różne także w kontekście typu zasilania, jakim dysponują. Wersje zasilane elektrycznie z gniazdka mogą z powodzeniem pracować znacznie powyżej godziny, jednakże należy pamiętać, aby nie dopuścić do przegrzania się sprzętu, co może skutkować jego uszkodzeniem. Bardzo wygodne wersje akumulatorowe pozwalają z reguły na krótszą pracę (do 30 minut), a konieczność ładowania baterii przez przynajmniej 2 godziny może trochę zniechęcać.
 • Zasięg pracy wersji akumulatorowych jest ograniczony jedynie przez żywotność ich baterii, natomiast odkurzacze zasilane za pomocą przewodu wymagają obecności źródła zasilania w ich pobliżu. Przy dużej powierzchni warto wybrać odkurzacz przewodowy o zasięgu przynajmniej 10-metrowym lub też wspomóc się np. dodatkowym przedłużaczem.

Zastosowany system filtracji

 • Skuteczność filtrowania zanieczyszczeń wlotowych i wylotowych to najważniejsze kryterium, które powinien brać pod uwagę alergik. Wydajne i antyalergiczne filtry HEPA o możliwie jak najwyżej numeracji są gwarantem wyłapywania niemalże wszystkich, nawet bardzo niewielkich, drobinek kurzu oraz pyłów. Dodatkowo przyda nam się z pewnością funkcja prania, która po odkurzaniu na sucho poradzi sobie ze zwalczaniem pozostałych drobnoustrojów powierzchniowych.
 • Szczelność i jakość konstrukcji, gwarantowana wysokimi klasami reemisji oraz efektywnością odkurzania różnych powierzchni, w parze z wydajnym systemem filtracjinajlepszą rekomendacją odkurzacza dla alergika.

Funkcje i dołączone akcesoria

Przydatne funkcje odkurzaczy dla alergika

 • regulacja mocy ssącej,
 • funkcja mopowania,
 • możliwie jak najwygodniejszy system sterowania pracą urządzenia, coraz częściej stosowane są elektroniczne panele cyfrowe,
 • funkcja 2w1 – odkurzanie na sucho i mokro,
 • możliwość zwijania przewodu (standard w odkurzaczach przewodowych),
 • automatyczne oczyszczanie pojemnika (w niektórych robotach sprzątających),
 • łatwy demontaż części przy zmianie trybu pracy.

Przydatne akcesoria do odkurzaczy dla alergika

 • ssawki wielofunkcyjne,
 • ssawki szczelinowe,
 • szczotki do dywanów,
 • szczotki do podłóg,
 • turboszczotki,
 • rury ssące,
 • odkurzacz akumulatorowy (wersje pionowych odkurzaczy, z zamontowanym małym bezprzewodowym odkurzaczem ręcznym),
 • filtry wymienne w zestawie (z reguły wymagają dopłaty),
 • dysze do podłóg,
 • dysze do czyszczenia dywanów,
 • elektroszczotki.

Podsumowanie, czyli najważniejsze cechy odkurzacza przyjaznego alergikom

 • Najważniejszym jest filtr HEPA, spełniający najwyższe standardy zatrzymywania nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń. Zwróćmy tu uwagę na klasyfikację filtrów HEPA. Alergicy powinni wybierać filtry HEPA powyżej 13 lub grupę filtrów absolutnych – ULPA. Są one w stanie zatrzymać najdrobniejsze cząsteczki pyłków, roztocza oraz ich wyjątkowo niebezpieczne odchody. Zalecane są filtry elektrostatyczne, nie pozwalające drobinom wydobywać się na zewnątrz.
 • Najskuteczniejsze są certyfikowane systemy wielostopniowe filtrowania. Dotyczy to także odkurzaczy wodnych – sam filtr wodny to w tym przypadku za mało. To częsty błąd popełniany przez konsumentów szukających odkurzacza dla alergików – woda, choć faktycznie skuteczna w unieszkodliwianiu kurzu i roztoczy, stwarza z kolei środowisko do rozwoju innych alergenów – grzybów i pleśni. Dlatego nie tylko należy utrzymywać idealną higienę pojemnika, ale również zadbać o to, by odkurzacz na wodę był wyposażony również w wysokiej klasy filtr HEPA lub ULPA.
 • W odkurzaczach workowych, oprócz kilkustopniowego systemu filtracji, zaleca się alergikom stosowanie wielowarstwowych worków elektrostatycznych.

Najchętniej wybierane odkurzacze dla alergika – maj 2024

Przypominamy poniżej najchętniej wybierane, w aktualnym na maj 2024 rankingu TOP10, odkurzacze dla alergików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *