Odkurzone Poradniki

Odkurzacz wodny

Jakie parametry powinien posiadać dobrej jakości odkurzacz z filtrem wodnym? Co przemawia za ich zakupem?

Jaki odkurzacz z filtrem wodnym? Poradnik zakupowy z kryteriami wyboru i Ranking odkurzaczy wodnych. Zalety i wady sprzętu.

Odkurzacz wodny to nowoczesny typ odkurzacza i świetna alternatywa dla tradycyjnych urządzeń workowych. Jest dobrym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ nie tylko skutecznie czyści, ale również filtruje i nawilża powietrze.

W tym artykule znajdziemy m.in.:

 • zestawienie ranking najchętniej wybieranych odkurzaczy z filtrem wodnym (na podstawie porównywarek cenowych),
 • zasadę działania oraz poradnik wskazujący, jakie parametry oraz wyposażenie dodatkowe uwzględniać, aby wybrać najlepszy możliwy odkurzacz wody.

Ranking odkurzaczy wodnych – maj 2024

Poniżej znajduje się zestawienie najchętniej wybieranych odkurzaczy z filtrem wodnym. Ranking na maj 2024 jest aktualizowany każdego dnia.

Mamy nadzieję, że korzystając z zestawienia TOP10 oraz poniższego poradnika + Jak wybrać dobry odkurzacz wodny? + pomożemy w wyborze najlepszego możliwego sprzętu.

Jak działa odkurzacz wodny?

Ten typ odkurzacza wyposażony jest w specjalny wodny system filtrowania wessanego powietrza: wraz z pyłem i brudem dostaje się ono do zbiornika z wodą, gdzie wszelkie nieczystości ulegają namoczeniu i oddzieleniu od powietrza. Oczyszczone powietrze przechodzi następnie do głównego filtra, który – jeśli jest dobrej jakości, np. wysokiej klasy HEPA – wyeliminuje z niego większość wszelkich, najdrobniejszych nawet pozostałości, których nie zdołała zatrzymać woda. W efekcie powietrze, jakie wydobywa się z odkurzacza wodnego jest niemal idealnie czyste, pozbawione drobin kurzu i alergenów.

Powiązania:  Odkurzacz do kominka

Oczywiście stopień oczyszczenia zależy nie tylko od jakości filtra głównego, ale też zastosowanej technologii: bardziej zaawansowane modele wyposażone są na przykład w urządzenie do wzburzania wody w komorze cyklonowej, dzięki czemu higroskopijne cząsteczki brudu są lepiej oddzielane od powietrza.

Jak wybrać najlepszy możliwy odkurzacz z filtrem wodnym?

Zwróćmy teraz uwagę na najważniejsze parametry oraz kryteria zakupowe, jakie należy uwzględnić przy wyborze odkurzacza wodnego.

Wielofunkcyjność odkurzacza

 • Wiele odkurzaczy wodnych może zbierać nie tylko ciała stałe, ale także błoto i ciecze, które w tradycyjnych urządzeniach zniszczyłyby worek na pył. Zawsze jednak należy dokładnie sprawdzić, czy dany model pozwala czyścić również wilgotne powierzchnie – producent powinien to wyraźnie zaznaczyć. Pamiętajmy, że nie każdy odkurzacz z filtrem wodnym posiada funkcję prania.
 • Uniwersalność odkurzacza wodnego w dużej mierze zależy nie tylko od dostępnych funkcji, ale również akcesoriów dołączonych do zestawu. Przydadzą się m.in. szeroka głowica z przełącznikiem na podłogę lub dywan, elektroszczotka, przystawka szczelinowa, okrągła szczotka, szczotka parkietowa, mała i duża turboszczotka.

Obsługa urządzenia

 • Należy zwrócić uwagę na konstrukcję odkurzacza – im mniej jest ona skomplikowana, tym lepiej. Manipulowanie pojemnikiem z wodą powinno być w miarę proste i bezproblemowe, ponieważ będziemy często go używać wlewając i wylewając wodę oraz konserwując.
 • W codziennej eksploatacji przyda się z pewnością uchwyt lub pojemnik na wymienne przystawki, regulacja mocy ssania, a także wbudowany odświeżacz powietrza czy też zwijarka do przewodu elektrycznego. Odpowiednie zabezpieczenie silnika zapewni filtr ochronny wysokiej jakości.
 • Odkurzacze wodne to modele zasilane energią elektryczną, przez co potrzebują dostępu do gniazdka. Warto zwrócić uwagę na maksymalną długość przewodu – wynosi on zazwyczaj 6-7 metrów, przez co bez problemu powinniśmy znaleźć model dysponujący zasięgiem przynajmniej 10-metrowym.
 • Odkurzacze wyposażone w filtr wodny z reguły ważą dość sporo, dlatego codzienną eksploatację ułatwią chociażby odpowiedniej wielkości kółka wykonane z miękkiego tworzywa.
Powiązania:  Odkurzacz do 200 zł

Parametry związane z pracą

 • Na wydajność odkurzacza wodnego wpływa oczywiście moc silnika oraz siła ssąca. W przypadku tego typu sprzętu dominują jednostki napędowe o mocy przynajmniej 1500 W, co w zupełności wystarczy nawet podczas częstego i bardziej wymagającego sprzątania.
 • Z pewnością podczas pracy przydadzą się dodatkowe funkcje, dzięki którym znacznie usprawnimy sprzątanie. Mogą to być np. możliwość prania dywanów oraz tapicerki, podwójne ssanie, zbieranie wody, mycie podłogi.
 • Emitowany hałas odkurzaczy wodnych z reguły oscyluje wokół poziomu 75-80 dB. Jeżeli uda nam się znaleźć sprzęt z wyższą kulturą pracy, to najczęściej będzie to model dysponujący mniejszą mocą.
 • Pojemny zbiornik na nieczystości o wielkości przekraczającej 2 litry jest raczej rzadkością w odkurzaczach wodnych. Z reguły dominują pojemniki mające co najwyżej 1,5-2 litry. Po sprzątaniu koniecznie należy opróżnić i osuszyć zbiornik, gdyż wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni oraz innych drobnoustrojów.

Odkurzacz z filtrem wodnym – plusy i minusy

Rozważmy główne mocne strony związane z zakupem i użytkowaniem odkurzaczy wodnych. Co przemawia za ich wyborem?

+ Zalety odkurzaczy wodnych

 • często oferuje funkcję prania oraz czyszczenia powierzchni dywanów czy też tapicerki,
 • pozwala nawilżać powietrze, jest bardzo wydajny, skutecznie oczyszcza z kurzu i pyłów, to rekomendowane rozwiązanie dla osób cierpiących na alergię,
 • wysoka moc urządzenia wpływa na jego bardzo dobrą wydajność,
 • często występuje w zestawie z wieloma dodatkowymi szczotkami i ssawkami, dzięki czemu zyskujemy sprzęt bardzo uniwersalny.

Przyjrzyjmy się teraz słabszym stronom, jakie posiadają odkurzacze wyposażone w filtr wodny. Co może przeszkadzać w codziennym ich użytkowaniu?

– Wady odkurzaczy wodnych

 • duża moc przekłada się na wysoki poziom hałasu,
 • odkurzacze wodne są z reguły ciężkie, co znacznie ogranicza ich mobilność,
 • czyszczenie pojemnika po każdym sprzątaniu może się okazać uciążliwe w dłuższej perspektywie.

Czy odkurzacz wodny jest dla każdego?

Przed zakupem odkurzacza z filtrem wodnym należy zastanowić się, czy pomimo wszystkich jego zalet sprostamy wymogom jego konserwacji. W filtrze wodnym panuje idealne środowisko do rozwoju mikroorganizmów – wilgoć, szczelność i wysoka temperatura sprzyjają namnażaniu się grzybów i pleśni. Po każdym użyciu należy więc pieczołowicie czyścić, wycierać do sucha i wywietrzyć pojemnik na wodę. Nigdy nie należy zostawiać wody w pojemniku – należy ją wylewać natychmiast po zakończeniu sprzątania. Obowiązkowo co jakiś czas należy też czyścić filtry – niekiedy nawet po każdorazowym użyciu.

Powiązania:  Odkurzacz do domu ze zwierzętami

Inną niedogodnością może być fakt, że ten typ urządzenia nie należy zwykle do najlżejszych – jego waga wraz z wsadem wodnym może wynosić nawet powyżej 10 kg, należy więc zastanowić się, czy poradzi sobie z takim odkurzaczem osoba drobna i czy będzie on odpowiedni do dużych, piętrowych przestrzeni.

Najchętniej wybierane odkurzacze wodne – maj 2024

Przypominamy poniżej najchętniej wybierane, w aktualnym na maj 2024 rankingu TOP10, odkurzacze wyposażone w filtr wodny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *