Odkurzone Poradniki

Odkurzacz do kominka

Jaki sprzęt wybrać do popiołu kominkowego? Co brać pod uwagę przy wyborze odkurzacza tego typu?

Jaki odkurzacz kominkowy najlepszy? Poradnik i Ranking odkurzaczy do popiołu kominkowego.

Sprzęt przeznaczony do dedykowanych zastosowań z reguły różni się od tradycyjnej konstrukcji sposobem wykonania, szczelnością elementów czy też samym wyglądem. Nie inaczej jest w przypadku odkurzaczy przeznaczonych do usuwania popiołu kominkowego, które w szybki sposób pozbędą tego typu zanieczyszczeń.

Popularnym rozwiązaniem w przypadku posiadania w naszym domu kominka czy też częstego grillowania jest zakup wydajnego odkurzacza do usuwania pozostałych po spalaniu zabrudzeń oraz niedopalonych resztek. Co warto sprawdzić przed wybraniem konkretnego modelu? Jakie parametry są istotne w odkurzaczu kominkowym?

Analizując kwestię, jaki odkurzacz do popiołu kominkowego będzie najlepszy, artykuł został podzielony na m.in.:

 • aktualizowane na bieżąco rankingi najchętniej wybieranych odkurzaczy kominkowych (na podstawie porównywarek cenowych),
 • porady, w tym kryteria wyboru i wskazówki, jakie parametry i akcesoria uwzględniać, aby wybrać najlepszy możliwy odkurzacz do popiołu kominkowego.

Ranking odkurzaczy kominkowych – maj 2024

Poniżej znajduje się zestawienie najchętniej wybieranych odkurzaczy do popiołu kominkowego. Ranking na maj 2024 jest aktualizowany każdego dnia.

Mamy nadzieję, że korzystając z zestawienia TOP10 oraz poniższego poradnika + Jak wybrać dobry odkurzacz kominkowy? + pomożemy w wyborze najlepszego możliwego sprzętu.

Jak wybrać najlepszy możliwy odkurzacz kominkowy?

Decyzja o zakupie dobrego odkurzacza kominkowego powinna być podyktowana przede wszystkim uwzględnieniem jego parametrów technicznych, które pozwolą na wydajną pracę oraz skuteczne usunięcie popiołu oraz innych pozostałości np. także po grillowaniu. Jakie zatem czynniki brać pod uwagę przy wyborze konkretnego modelu o takim przeznaczeniu?

Typ zbiornika do popiołu lub zastosowanie separatora

 • W tym przypadku zdecydowanie bardziej rekomendowanym rozwiązaniem będzie postawienie na odkurzacz wyposażony w pojemnik z tworzywa sztucznego, który stanowi skuteczniejszą ochronę przed pyleniem w trakcie usuwania popiołu. Co prawda opróżnianie pełnego zbiornika może nie jest zbyt zbyt higieniczne (może stanowić problem dla alergików), jednak za takim wariantem przemawia wydajność – bezworkowe modele kominkowe skuteczniej radzą sobie z zasysaniem drobinek kurzu oraz pyłu. Wersje workowe są z reguły słabsze, mają mniejszą skuteczność odkurzania, jednak procedura usuwania zapełnionego nieczystościami materiału jest bardziej higieniczna.
 • Alternatywą dla zakupu dedykowanego przemysłowego odkurzacza kominkowego jest wyposażenie się w odpowiednią nakładkę w postaci uniwersalnego separatora (osobne urządzenie z dodatkowym systemem filtracji), który jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Minusy takiego rozwiązania to jego przeznaczenie – w ten sposób możemy usuwać jedynie zanieczyszczenia kominkowe, ponadto separator nie zaoferuje nam porównywalnej z dedykowanymi sprzętami skuteczności usuwania pyłów i drobinek kurzu.
Powiązania:  Worki do odkurzacza

Odpowiednia moc odkurzacza do kominka

 • Bardzo ważny parametr, de facto determinujący jego wydajność. Należy brać pod uwagę zarówno moc silnika, jak i wartość mocy ssania, która powinna znajdować się w specyfikacji technicznej konkretnego produktu. Na potrzeby domowych zastosowań powinien wystarczyć nam odkurzacz kominkowy o mocy około 1200 W, natomiast taki o przeznaczeniu stricte przemysłowym powinien dysponować mocą najlepiej przynajmniej 2000 W. Odpowiednio mocna jednostka napędowa pozwoli na skuteczniejsze i wydajniejsze usuwanie popiołu oraz niewypalonych resztek drewna.

Wielofunkcyjność odkurzacza

 • Odkurzacz przeznaczony do pozbywania się zanieczyszczeń w postaci popiołu kominkowego może być przeznaczony także do innych zadań. Należy w pierwszej kolejności podkreślić, że z reguły usuwany popiół powinien już odpowiednio ostygnąć, aby można go było zassać i umieścić w pojemniku. Na rynku mamy natomiast modele odkurzaczy przemysłowych, które poradzą sobie z gorącymi pyłami i zanieczyszczeniami. Ponadto przy zastosowaniu odpowiednich akcesoriów oraz końcówek odkurzacz uniwersalny poradzi sobie również z zassaniem rozbitego szkła, elementów plastikowych itp.

Przeznaczenie odkurzacza

 • Odkurzacz do domowego kominka – w takiej sytuacji wystarczy nam sprzęt o skromniejszych gabarytach, z mniejszym pojemnikiem oraz mocą rzędu 1000-1200 W. Przy niezbyt częstym planowanym wykorzystaniu odkurzacza warto zastanowić się, czy przypadkiem nie będzie wystarczający zakup samego separatora.
 • Odkurzacz do prac budowalnych – mocniejsze i wielofunkcyjne odkurzacze kominkowe mogą być często wykorzystane do czyszczenia powierzchni z pozostałości po pracach budowalnych oraz remontowych. W takiej sytuacji tego rodzaju sprzęt powinien być znacznie mocniejszy i solidniej wykonany, z większym pojemnikiem.
 • Odkurzacz wielofunkcyjny do domowych zastosowań – jeżeli chcemy, aby nasz sprzęt można było wykorzystać do usuwania wielu rodzajów zanieczyszczeń, warto poszukać modelu mogącego wyczyścić np. rusz pieca, a także potrafiący (przy zastosowaniu odpowiedniego węża oraz końcówki) zassać stojącą wodę (np. w przypadku nieszczelności pralki).
Powiązania:  Odkurzacz ręczny

Rozmiar pojemnika na popiół i pył kominkowy

 • Konieczność zastosowania dużego pojemnika na zanieczyszczenia w postaci popiołu i sadzy z reguły dotyczy raczej wielofunkcyjnych odkurzaczy, przeznaczonych do zastosowań przemysłowych – w takich sytuacjach z pewnością przyda się zbiornik o pojemności przynajmniej 50-60 litrów. Z kolei w warunkach domowych pojemnik wielkości rzędu 20-25 litrów powinien w zupełności wystarczyć. Miejmy na uwadze, że wielkość zbiornika przekłada się automatycznie na gabaryty sprzętu oraz jego wagę – sporych rozmiarów sprzęt ciężej schować, rzadko wykorzystywany będzie zajmował niepotrzebnie miejsce.

Szczelność konstrukcji i filtrowanie zanieczyszczeń

 • Odpowiednia konstrukcja dobrych odkurzaczy przeznaczonych do usuwania popiołu kominkowego oraz sadzy jest na tyle szczelna, że zapewnia ona skuteczną ochronę przed dostaniem się zanieczyszczeń w postaci drobinek pyłu i kurzu na zewnątrz, a także chroni wewnętrzne elementy robocze (w szczególności silnik) przed dostaniem się nieczystości. Podobnie jak w przypadku innych typów sprzętu służącego do odkurzania, także i tutaj odpowiedni system oczyszczania opiera się na zastosowaniu wydajnych filtrów – dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest postawienie na filtry HEPA, odznaczające się wysoką numeracją. Warto nadmienić, że odkurzacze kominkowe posiadają zazwyczaj kilka filtrów, aby móc dokładniej wyłapywać zanieczyszczenia.

Akcesoria i przydatne funkcjonalności

 • wąż ssący o odpowiednim przeznaczeniu, zgodnie ze specyfikacją produktu,
 • możliwość odkurzania także gorącego popiołu (niektóre modele),
 • rura ssąca, wykonana ze stali,
 • uchwyt ułatwiający przenoszenie sprzętu,
 • zatrzaski na zbiornik,
 • wąskie ssawki, wykonane ze stali,
 • kółka zwiększające mobilność sprzętu,
 • filtr zmywalny,
 • wielofunkcyjność – odkurzanie powierzchni mokrych, pyłów budowlanych, popiołu itp.

Odkurzacz kominkowy – zalety i wady

Przyjrzyjmy się teraz mocnym stronom, jakie oferuje nam odkurzacz do popiołu kominkowego. Co przemawia za jego zakupem?

+ Zalety odkurzaczy kominkowych

 • są szczelne, świetnie radzą sobie ze skutecznym wyłapywaniem drobinek popiołu, kurzu oraz pyłu,
 • duża moc ssąca,
 • wydajny system filtracji,
 • niektóre modele są wielofunkcyjne,
 • duża wielkość pojemnika.
Powiązania:  Odkurzacz piorący

A w jakich sytuacjach warto zdecydować się na zakup jedynie separatora, zamiast samego odkurzacza do popiołu? Jakie są jego minusy?

– Wady odkurzaczy kominkowych

 • dodatkowy koszt zakupu sprzętu, którego wykorzystanie ogranicza się głównie do usuwania popiołu, pyłów i sadzy,
 • zajmuje dodatkowe miejsce w domu, piwnicy, skrytce czy też garażu,
 • spora waga sprzętu, pomimo zastosowanych kółek, zmniejsza jego mobilność.

Podsumowanie, czyli jaki odkurzacz do popiołu kominkowego?

Każdy posiadacz kominka wie, że to nie tylko wspaniałe udogodnienie i przyjemność, ale również mnóstwo pracy związanej z konserwacją, czyszczeniem i utrzymywaniem porządku. Jedną z najbardziej kłopotliwych czynności z tym związanych jest usuwanie popiołu. Forma tej substancji – wyjątkowo drobna, pyląca i brudząca – sprawia, że czyszczenie kominka to wyjątkowo niewdzięczne zajęcie, tradycyjnie wykonywane ręcznie. Na szczęście producenci sprzętu pomyśleli o użytkownikach kominków i stworzyli urządzenie do łatwego i higienicznego usuwania popiołu.

Odkurzacz kominkowy to bezworkowy odkurzacz wykorzystujący system cyklonowy, separujący popiół od czystego powietrza. Zbiornik separatora powinien być wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej lub malowanego proszkowo żelaza. Kupując odkurzacz do kominka, musimy zwrócić szczególną uwagę na jakość filtrów i szczelność wszelkich elementów obudowy.

Dzięki solidnym elementom z trwałych i odpornych materiałów oraz doskonałym filtrom tego typu odkurzaczem możemy sprzątać nie tylko kominek, ale również grill, a nawet pozostałości po remoncie czy pracach budowlanych – metalowe opiłki, wióry i trudny do usunięcia pył.

Na rynku dostępne są także żaroodporne odkurzacze do popiołu. Wyposażone są one w specjalny żaroodporny filtr i aluminiowe elementy ssawne. Nie trzeba czekać, aż popiół ostygnie, można sprzątać kominek czy grill praktycznie zaraz po zgaszeniu. Przy używaniu tego typu urządzeń zachowajmy jednak szczególną ostrożność.

Najchętniej wybierane odkurzacze kominkowe – maj 2024

Przypominamy poniżej najchętniej wybierane, w aktualnym na maj 2024 rankingu TOP10, odkurzacze do popiołu kominkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *