Odkurzone Poradniki

Odkurzacz do 500 zł

Jaki najlepiej wybrać? Który typ będzie odpowiedni? Czego możemy się spodziewać pod odkurzaczu w cenie do 500 zł?

bezworkowy odkurzacz Bosch BGC05A322 o mocy 700W

Publikacja składa się z dwóch części:

 • w pierwszej z nich przedstawiony jest ranking najchętniej wybieranych odkurzaczy w cenie do 500 zł (na podstawie porównywarek cenowych),
 • w drugiej natomiast podpowiadamy, jakie kryteria brać pod uwagę, aby wybrać odpowiednio dobry odkurzacz w tym budżecie.

Ranking odkurzaczy do 500 zł – maj 2024

Poniżej znajduje się zestawienie najchętniej wybieranych odkurzaczy do 500 zł. Ranking na maj 2024 jest aktualizowany każdego dnia. Mamy nadzieję, że korzystając z zestawienia TOP10 oraz poniższego poradnika + Jak wybrać dobry odkurzacz do 500 zł? + pomożemy w wyborze najlepszego możliwego sprzętu.

Jak wybrać dobry odkurzacz do 500 zł?

O tym, na jaki konkretnie model odkurzacza zdecydować się w tym budżecie, decyduje kilka podstawowych kryteriów, które omówimy poniżej.

Rodzaj domowego odkurzacza

 • Na rynku w cenie do 500 zł mamy do wyboru bardzo szeroki zakres możliwości. Najczęściej mamy do czynienia z tradycyjnymi odkurzaczami workowymi, chociaż coraz chętniej użytkownicy decydują się na zakup wersji bezworkowej.
 • Zainteresowaniem cieszą się również pionowe modele odkurzaczy, natomiast osoby poszukujące sprzętu dedykowanego alergikom powinny rozejrzeć się za mocnym odkurzaczem wodnym, najlepiej z funkcją prania.
 • Poszukując bardziej zautomatyzowanych rozwiązań możemy zdecydować się na zakup odkurzacza akumulatorowego. Na potrzeby czyszczenia tapicerki samochodowej z pewnością warto postawić na mały i praktyczny model ręczny.
 • Do 500 zł znajdziemy również oferty robotów sprzątających, jednak stanowią one niewielki procent odkurzaczy w tym segmencie kwotowym.
Powiązania:  Odkurzacz centralny

Kultura pracy sprzętu

 • Istotną rolę przy wyborze odkurzacza do 500 zł powinien również odgrywać poziom hałasu urządzenia. W tej cenie znajdziemy sprzęt pracujący z maksymalnym natężeniem do 80 dB, co stanowi dość wysoką wartość. Jeżeli mamy taką możliwość, to starajmy się kupić odkurzacz emitujący maksymalny poziom znacznie poniżej 70 dB. Będzie to z korzyścią zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Akcesoria i dostępne rozwiązania

 • Im sprzęt jest wyposażony w większą ilość akcesoriów, tym można go zastosować do czyszczenia bardziej różnorodnej powierzchni. Chcąc dokładnie wyczyścić naszą przestrzeń domową odkurzacz powinien mieć różne typy ssawek m.in. do tapicerki czy też dywanów, szczotki, dysze czy też turboszczotki. Alternatywą jest zakup odkurzacza posiadającego ssawki czy też szczotki uniwersalne.
 • Odkurzacze do 500 zł, posiadające kabel zasilający, są standardowo wyposażone w zwijarkę. Maksymalna długość samego przewodu w dużej mierze powinna być uzależniona od wielkości pomieszczenia – najlepiej wybrać taki o długości przynajmniej 8-9 metrów.
 • Jeżeli oczekujemy po odkurzaczu czegoś więcej, wówczas warto rozważyć chociażby zakup takiego wyposażonego m.in. w filtr wodny z funkcją prania, najlepiej z możliwością również odkurzania na sucho. Celem podniesienia wydajności przyda się także funkcja podwójnego ssania.
 • Przyda nam się także kilka rur lub też jedna teleskopowa, z możliwością szerokiego zakresu regulacji długości.

Wielkość pojemnika lub worka

 • Powinniśmy ją dostosować wedle własnych preferencji, na użytek gospodarstwa domowego warto wybrać sprzęt dysponujący dużym pojemnikiem lub workiem – najlepiej takim o pojemności przynajmniej 3 litrów. Zwracajmy uwagę, że z reguły odkurzacze bezworkowe posiadają mniejszą wielkość zbiornika na kurz.

Rodzaj zastosowanego pojemnika i filtra

 • Dla osób mających problemy z układem oddechowym najlepszym rozwiązaniem będzie zakup odkurzacza wyposażonego w filtr antyalergiczny (odkurzacz bezworkowy), najlepiej wodny (jeszcze skuteczniej zbiera kurz i innego rodzaju zabrudzenia). Worki materiałowe to najczęstszy typ pojemnika w tradycyjnych odkurzaczach.
 • O jakość wypuszczanego powietrza dba w odkurzaczach cyklonowych filtr – najczęściej jest to filtr wylotowy HEPA. Im jego numeracja jest wyższa, tym jest on bardziej wydajny.
Powiązania:  Odkurzacz do 400 zł

Rodzaj zasilania i moc odkurzacza

 • Bogata oferta odkurzaczy do 500 zł pozwala na swobodny wybór modeli zarówno z zasilaniem elektrycznym, jak i bezprzewodowym (specjalny akumulator). Pamiętajmy jednak, że odkurzacze akumulatorowe wymagają podładowania za pomocą dołączonej do zestawu ładowarki lub też stacji dokującej. Czas pracy jest uzależniony od mocy oraz pojemności baterii.
 • Moc ma duże przełożenie na wydajność pracy urządzenia. Dzięki odpowiednim przepisom ograniczona została znacząco moc, co spowodowało zwiększenie kultury pracy sprzętu oraz wzrost jego energooszczędności (teraz standardem są już raczej odkurzacze o klasie energetycznej B, a coraz częściej A). Z kolei postęp technologiczny pozwolił na to, że te obecnie produkowane o mocy 700-800 W dorównują skutecznością czyszczenia różnych powierzchni i wydajnością, lepiej wyłapują też zanieczyszczenia dzięki odpowiednim filtrom.
 • Klasa skuteczności czyszczenia różnych powierzchni powinna być także brana pod uwagę przy wyborze odkurzacza do 500 zł. Pamiętajmy, że najwyższą z nich jest A, a producenci podają osobno skuteczność dla np. czyszczenia tapicerki czy też powierzchni twardych.

Podsumowanie, czyli jaki odkurzacz do 500 zł?

 • Dysponując kwotą około 400 – 500 zł możemy zdecydować się na bardzo wysokiej klasy odkurzacz workowy, charakteryzujący się dużą maksymalną mocą ssania (nawet 500 W), szczelną obudową, wyposażony w filtr HEPA o wielu warstwach, elektroszczotkę lub turboszczotkę oraz wiele innych specjalnych końcówek – a zatem wszystko, czego potrzeba, by naprawdę dokładnie posprzątać mieszkanie, nawet takie, w którym zwierzęca sierść i inne trudne zanieczyszczenia to codzienny problem.
 • Znajdziemy w tej kategorii cenowej sprzęt odpowiedni nawet dla osób uczulonych na kurz i roztocza.
 • Oczywiście w tej kategorii znajdziemy również bogatą ofertę dobrych odkurzaczy bezworkowych, odkurzaczy z filtrem wodnym oraz urządzeń hybrydowych, pozwalających wybrać tryb sprzątania.
 • Duża moc ssania, energooszczędny silnik, filtr HEPA H13, spora liczba końcówek oraz bogaty zestaw ciekawych funkcji to atrybuty, które powinny być standardem w odkurzaczu tej klasy, podobnie jak takie elementy, jak pojemny (3-5 l) worek lub pojemnik gromadzący zanieczyszczenia, długi przewód i wygodne sterowanie usytuowane w rączce. Ergonomia powinna w tym przypadku iść w parze z bezpieczeństwem – urządzenie wyposażone jest z reguły w zawór zabezpieczający, blokadę włączania i filtr ochrony silnika.
 • W odkurzaczach do 500 zł znajdziemy wachlarz ciekawych, nierzadko innowacyjnych funkcji. Najczęściej jest to funkcja autostartu, parkowanie w pionie i poziomie, wskaźnik zapełnienia worka lub pojemnika oraz sygnalizacja poziomu zabrudzenia filtra.
 • Urządzenia sprzątające kosztujące 400 – 500 zł to zdecydowanie wysokiej, choć nie najwyższej klasy urządzenia – nowoczesne, dopracowane pod względem designu, lekkie, ciche i wydajne. Sprawdzony model odkurzacza tej klasy to z pewnością inwestycja na lata.
Powiązania:  Worki do odkurzacza

Najchętniej wybierane odkurzacze do 500 zł – maj 2024

Przypominamy poniżej najchętniej wybierane, w aktualnym na maj 2024 rankingu TOP10, odkurzacze dostępne w kwocie do 500 zł.

1 Opinia o “Odkurzacz do 500 zł
 1. Kiedyś używali miotły zamiast odkurzacza i było git 🙂 Teraz za porządny model trzeba zapłacić przynajmniej 300-400 zł, oczywiście mowa o odkurzaczu, a nie o miotle 😛 Kluczowa w wyborze optymalnego modelu jest przede wszystkim moc – bez odpowiedniej mocy ssania nie odkurzymy dokładnie nawet naszego papcia albo płytki, a co dopiero mówić o dywanach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *