Odkurzone Poradniki

Odkurzacz ogrodowy

Jaki model odkurzacza wybrać do prac ogrodowych? Czy sama dmuchawa do liści to dobry zakup?

Jaki odkurzacz ogrodowy wybrać? Poradnik zakupowy i Ranking odkurzaczy do ogrodu z dmuchawą do liści.

Odkurzacz ogrodowy to doskonały sposób na samodzielne utrzymanie porządku w naszym ogrodzie, na tarasie, werandzie, podjeździe i całym przydomowym otoczeniu.

Okazuje się niezastąpiony zwłaszcza jesienią, kiedy posiadacze drzew i krzewów liściastych muszą poradzić sobie z masą opadłych liści, ale przydaje się także przez cały rok do oczyszczenia ogrodów, trawników, ścieżek, tarasów, werand i podjazdów z gałązek, szyszek i żołędzi, ściętej trawy, igliwia, żwiru, piasku, drobnych kamyków, które odkurzacz zasysa do zbiornika.

Publikacja zawiera m.in:

 • pierwszą część będącą rankingiem najchętniej wybieranych odkurzaczy ogrodowych z dmuchawą (na podstawie porównywarek cenowych),
 • drugą część będącą poradnikiem zakupowym zawierającym wskazówki, jakie parametry oraz wyposażenie dodatkowe uwzględniać, aby wybrać najlepszy możliwy odkurzacz ogrodowy.

Ranking odkurzaczy ogrodowych – maj 2024

Poniżej znajduje się zestawienie najchętniej wybieranych odkurzaczy ogrodowych z dmuchawą do liści. Ranking na maj 2024 jest aktualizowany każdego dnia.

Mamy nadzieję, że korzystając z zestawienia TOP10 oraz poniższego poradnika + Jak wybrać dobry odkurzacz ogrodowy? + pomożemy w wyborze najlepszego możliwego sprzętu.

Jak wybrać najlepszy możliwy odkurzacz ogrodowy?

Decyzja o zakupie odpowiedniego odkurzacza do liści i innych ogrodowych zanieczyszczeń wymaga dokładnego przemyślenia oraz uwzględnienia przynajmniej kilku czynników, o których wspomnimy poniżej. Jakie zatem kryteria oraz parametry brać pod uwagę, aby kupić możliwie najlepszy dla nas odkurzacz ogrodowy?

Powiązania:  Odkurzacz bezworkowy

Funkcje odkurzacza ogrodowego

 • Oczywiście podstawową funkcją jest zbieranie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń pozostałych w naszym ogrodzie. Dotyczy to chociażby liści, gałązek, resztek trawy itp. Zasysane przez odkurzacz zanieczyszczenia magazynowane są w tekstylnym worku.
 • Jeżeli w naszym ogrodzie mamy sporą ilość gałęzi o nieco większych rozmiarach (ale nie przesadnie duże i grube) oraz sporą ilość liści, wówczas konieczne będzie ich rozdrobnienie. Właśnie ta funkcja może znajdować się również na wyposażeniu niektórych odkurzaczy ogrodowych, dzięki czemu nasz worek pomieści więcej odpadów organicznych.
 • Na dużej powierzchni konieczne jest częste opróżnianie worka ze względu na spore ilości resztek trawy, suchych liści, igliwia itp. W takiej sytuacji możemy znacząco usprawnić naszą pracę zakupując odkurzacz wyposażony w funkcję dmuchawy, dzięki czemu możemy zebrać odpady na większe kupki.

Rodzaj zasilania odkurzacza ogrodowego

 • Na potrzeby sprzątania terenów ogrodowych znajdujących się blisko domu możemy z powodzeniem wykorzystać odkurzacz posiadający akumulator lub wykorzystujący zasilanie elektryczne. Modele z silnikiem na baterie zwykle wytrzymują do 2 godzin odkurzania, z kolei na małej powierzchni w wersjach elektrycznych nie będzie nam aż tak przeszkadzała konieczność zwracania uwagi na kabel i jego ograniczenie zasięgu.
 • Do dużych powierzchni ogrodowych najlepszym rozwiązaniem będzie zakup odkurzacza do liści z silnikiem spalinowym. Jednostka napędowa tego typu cechuje się największą wydajnością, jednakże minusem jest wyższy poziom hałasu podczas pracy (nawet powyżej 100 dB), konieczność zakupu paliwa oraz emisja zanieczyszczeń.

Cena zakupu

 • Najtańsze konstrukcje w postaci prostych dmuchaw do liści możemy kupić już za kwotę poniżej 100 zł. Tego typu sprzęt możemy wykorzystać jedynie do krótkiej pracy lub też oczyszczania trawnika z suchych liści lub igliwia, ich mała moc utrudnia zasysanie np. małych kamyszków.
 • Jeżeli zależy nam na wydajniejszym odkurzaczu, wówczas warto przeznaczyć na jego zakup przynajmniej kilka razy tyle – szczególnie gdy nasz ogród pełen jest nierówności oraz trudno dostępnych zakamarków. Poradzi on sobie lepiej także z mokrymi liśćmi.
Powiązania:  Odkurzacz do 400 zł

Waga odkurzacza i wielkość worka

 • W zależności od wielkości, sposobu zasilania oraz mocy urządzenia może się ona wahać od 2-3 kg (z reguły modele akumulatorowe) do nawet powyżej kilkunastu kg (wersje spalinowe).
 • Przy wyjątkowo ciężkich konstrukcjach warto wyposażyć się w specjalny pas, który odciąży znacząco nas podczas dłuższej pracy.
 • Worek na odpady może mieć zróżnicowaną pojemność – na potrzeby odkurzania przydomowego spokojnie wystarczy nam taki do 15-20 litrów, z kolei przy większej powierzchni warto wybierać odkurzacze wyposażone w worek przynajmniej 3- lub 4-krotnie większy.

Moc odkurzacza

 • To ona w dużej mierze determinuje jego wydajność, dlatego na potrzeby sprzątania dużego ogrodu warto wyposażyć się w sprzęt o mocy znacznie przekraczającej 2000 W.
 • Słabsze modele dobrze radzą sobie z reguły tylko z bardzo suchymi odpadami, natomiast w przypadku wilgotnych liści oraz gałązek konieczne będzie wykorzystanie wydajniejszego sprzętu. Przydatną funkcją będzie możliwość regulowania siły zasysania odpadów.

Prędkość i objętość wsysania

 • Im większa moc ssania, tym skuteczniej nasz odkurzacz powinien sobie poradzić z odpadami w naszym ogrodzie. Na potrzeby usuwania suchych liści czy też patyczków prędkość przepływu do 220-240 km/h powinna w zupełności wystarczyć, natomiast bardziej wilgotne i cięższe zanieczyszczenia będą wymagały już prędkości na poziomie przekraczającym już 250 km/h.
 • Bardzo istotną rolę, również wpływającą znacznie na wydajność i skuteczność odkurzacza, jest objętość wsysania, która powinna oscylować w dobrym sprzęcie na poziomie 750-800 m3/h. Wąski strumień powietrza znacząco ogranicza możliwości nawet sprzętu dysponującego bardzo dużą mocą.

Podsumowanie, czyli jaki odkurzacz ogrodowy wybrać?

 • Możemy wybierać pomiędzy urządzeniami spalinowymi i elektrycznymi. Te pierwsze mają większą moc i nadają się świetnie do dużych ogrodów i działek, także tam, gdzie nie ma dostępu do elektryczności. Dają większą swobodę poruszania się (brak kabla), jednak ich wadą jest emisja spalin oraz spory hałas podczas pracy. W małych ogrodach z dostępem do prądu i w otoczeniu przydomowym wystarczy cichy i łatwy w użytkowaniu odkurzacz elektryczny (najbezpieczniej z wyłącznikiem termicznym zapobiegającym przegrzaniu silnika). Musimy jednak pamiętać, by używając go bezwzględnie unikać deszczu i wszelkiej wilgoci; niestety nie można z jego pomocą zbierać mokrych liści.
 • Dodatkową funkcją, w jaką odkurzacz ogrodowy zwykle jest wyposażony, jest dmuchawa do liści, pozwalająca zdmuchiwać liście w określonym kierunku oraz oczyszczać trudno dostępne przestrzenie.
 • Przydatna może okazać się również funkcja rozdrabniania liści, nieoceniona przy porządkowaniu dużych powierzchni. Rozdrabniacz znacznie zmniejsza objętość zasysanych liści jeszcze zanim trafią do głównej komory na nieczystości, dzięki czemu wydajność odkurzacza zwiększa się, a składowane w kompostowniku listowie szybciej ulega rozkładowi.
 • Ponadto urządzenie może być wyposażone w praktyczny skrobak ułatwiający zasysanie wyschniętych liści, które przywarły do powierzchni.
 • Wybierając odkurzacz ogrodowy, warto zwrócić także uwagę na gabaryty urządzenia oraz jego ergonomię. Efektywną i komfortową pracę zapewnią nam takie elementy, jak specjalny pas do przewieszenia przez ramię, a w cięższych urządzeniach – kółka lub pasy do noszenia na plecach.
 • Ciężar odkurzacza, a co za tym idzie – pojemność worka na odpadki – powinniśmy dobrać przede wszystkim do swoich możliwości fizycznych, wielkości ogrodu i ilości zanieczyszczeń. Optymalna pojemność worka powinna wahać się pomiędzy 35 a 50 l – pozwoli na wydajną pracę bez częstego przerywania, a jednocześnie nie obciąży nas nadmiernie, pozwalając na sprawne poruszanie się.
Powiązania:  Odkurzacz do 200 zł

Najchętniej wybierane odkurzacze ogrodowe – maj 2024

Przypominamy poniżej najchętniej wybierane, w aktualnym na maj 2024 rankingu TOP10, odkurzacze ogrodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *